Сумський дошкільний навчальний заклад
(ясла-садок) № 35 "Дюймовочка"
Обережно, кір!
Кір – вірусна інфекція, поширюється повітряно-крапельним шляхом. В організм вірус кору потрапляє через слизову оболонку верхніх дихальних шляхів, звідки він з кров’ю розноситься по всьому організму. Вірус вибірково пошкоджує клітини шкіри, слизових оболонок очей, дихального тракту і ротової порожнини.
Симптоми і причини захворювання
Кір є вірусним інфекційним захворюванням, яке супроводжується інтоксикацією організму, лихоманкою, плямисто-вузликовим висипанням, ураженням дихальних шляхів, запаленням кон’юнктиви. Спалахи кору виникають переважно в осінньо-зимовий період. Підйом рівня захворюваності спостерігається кожні 2-4 роки. Найбільш часто зустрічається кір у дітей до 9 років, дорослі рідше схильні до захворювання. Після одужання в організмі формується довічний імунітет до вірусу кору.
-
Вірус кору передається повітряно-крапельним шляхом при кашлі, чханні. Інкубаційний період захворювання складає до 21 доби. Інфікувати оточуючих хворий може починаючи з останніх 2-х днів інкубаційного періоду до 4-го дня висипань.
Симптоматика типової форми кору включає три періоди: Катаральний. Протягом цього періоду у хворого виявляються такі симптоми кору, як головний біль, зниження апетиту, поганий сон. При важких формах захворювання спостерігається підвищення температури до 40 градусів. Починається нежить, з’являється сухий кашель, осиплість голосу. Запалюється кон`юнктива, можлива набряклість вік. Хворого дратує яскраве світло. З 3-5 дня лихоманка може зникнути, але через день симптоми повертаються. Також на слизовій щік виявляються білі плями з гіперемією (симптом кору – плями Філатова-Коплика-Вєльського). Катаральний період триває до 5 днів у дітей, у дорослих він може досягати 8 днів. -
Висипання. Характерною ознакою даного періоду є плямисті екзантеми. Висип спочатку з’являється на голові (за вухами, на обличчі, шиї), потім переходить на верхню частину грудей. На наступний день висипання поширюються по тулубу і руках. Через добу висип з’являється на ногах, а на обличчі екзантеми вже починають бліднути. У цей період у хворого може посилюватися нежить і кашель, а також лихоманка. У деяких випадках діагностуються ознаки трахеобронхіту.
Способи лікування
Лікування захворювання є симтоматичним. Нескладні форми кору лікують вдома. Під час катарального періоду, що супроводжується лихоманкою, слід дотримуватися постільного режиму, вживати багато рідини, регулярно проводити полоскання порожнини рота, промивання очей.
Для зменшення свербежу використовують антигістамінні препарати, при сильній лихоманці призначають парацетамол, ібупрофен. Антибактеріальні препарати призначають тільки в разі розвитку бактеріальних ускладнень. Також в лікуванні кору і для профілактики захворювання приймають вітамін А.
Профілактика кору
Багаторічний досвід застосування вітчизняної живої корової вакцини в нашій країні показав, що масова імунопрофілактика є ефективним засобом боротьби з кором. Завдяки проведенню масової вакцинації вдалося значно знизити захворюваність і смертність від кору, проте циклічність і сезонність даного захворювання продовжує зберігатися.
Профілактика кору полягає в імунізації дітей у віці 1 рік і 6 років живою коровою вакциною, згідно з Національним календарем щеплень.
Дорослі (не хворіли на кір) до 57 років (1954 року народження і молодше), також повинні бути двічі щеплені. Інтервал між щепленнями повинен становити не менше 3 місяців.
Екстрена вакцинація проводиться дітям з 12-ти місячного віку, підліткам і дорослим, які мали контакт з хворим на кір, не хворіли на кір і раніше не щепленим проти цієї інфекції. При відсутності протипоказань вакцину вводять не пізніше, ніж через 72 години після контакту з хворим. Нормальним імуноглобуліном людини екстрена профілактика проводиться дітям від 3 до 12 міс. і вагітним в перші 5 днів після контакту.
Особи, що потрапили в контакт з хворим на кір, повинні перебувати під медичним наглядом протягом 21 дня від моменту останнього спілкування з хворим. При появі будь-яких ознак інфекційного захворювання необхідно викликати лікаря і повідомити про наявність контакту з хворим на кір.