Сумський дошкільний навчальний заклад
(ясла-садок) № 35 "Дюймовочка"
БУДЬТЕ УВАЖНІ! ПЕДИКУЛЬОЗ!!!
До огляду на педикульоз не можна ставитися формально, особливо під час його проведення в дитячих колективах, оскільки саме діти найчастіше страждають на ураження вошами. Це серйозна проблема, що викликає низку інфекційних захворювань, профілактика яких є важливим завданням медичних працівників дошкільних закладів
Профілактика педикульозу вкрай важлива, адже ураженим може бути кожний незалежно від соціального становища та віку.
Ураження педикульозом відбувається під час:
- безпосереднього контакту із завошивленими особами, здебільшого — з волоссям ураженого;
- користування спільними речами — одягом, білизною, головними уборами, гребінцями, щітками для волосся тощо.
З ураженої особи воші можуть переповзати на підлогу та інші предмети, де зберігають свою життєздатність протягом двох діб. Тому дитина може інфікуватися педикульозом і в громадському транспорті, і в магазині, і в місцях навчання чи відпочинку.
До розмноження вошей призводять:
- недотримання правил особистої гігієни;
- велика скупченість людей
- міграція населення.
Педикульоз не є сезонним захворюванням, ураження вошами може відбуватися будь-якої пори року.
Що треба знати про педикульоз?
Педикульоз — паразитарне захворювання шкіри та волосся. Назва захворювання походить від латинської назви комахи-збудника. На дитині може паразитувати волосяна, платтяна та лобкова воші або деякі з них одночасно. Відповідно до цього розрізняють чотири види педикульозу: волосяний, одежний, лобковий, змішаний.
Змішаний педикульоз — це, наприклад, одночасно волосяний та платтяний тощо.
Найвищий рівень ураженості педикульозом — у дитячих та підліткових колективах — до 60% від усієї кількості уражених педикульозом осіб. У вересні ураженість педикульозом у дитячих колективах зростає до 30% від зареєстрованих протягом року.
Тривалість життя воші становить 20-45 днів. Цикл розвитку воші має три стадії: яйце-гнида, личинка, статевозріла воша.
У середньому на добу самиця волосяної воші відкладає 3-7 яєць [гнид], а за все своє життя — близько 300 яєць. Яйце довгастої форми, 1,0-1,5 мм довжини, жовтувато-білого кольору. Воно вкрите особливою клейкою речовиною, тому міцно прикріплюється до волосся або одягу. Залежно від температури яйця розвиваються протягом:
- 5 днів — за температури +38 °С;
- 16 днів — за температури +25 °С.
За температури нижче +25 °С яйця не розвиваються. Час розвитку личинок — 14-18 днів. Личинка зазвичай сірувато-коричневого кольору, має три пари лапок з кігтиками, що дає їй змогу міцно триматися на волоссі або тканині.
Середня тривалість життя статевозрілої воші — 34 дні. Оптимальна температура розвитку +30...+32 °С. Статевозрілі воші мають сірувато-коричневе забарвлення, після кровосмоктання — темнішають.
Як виявити педикульоз?
Ураження педикульозом відбувається: під час розчісування ділянки шкіри, яка свербить від укусів вошей, їхні екскременти потрапляють у рану. Далі збудники інфекційних захворювань через кров проникають в організм дитини, інфікуючи її.
Симптоми ураження педикульозом:
- свербіж в місці укусу, який виникає внаслідок подразнення секретом, що виділяють воші під час кровосмоктання;
- алергічні прояви, спричинені загрубінням шкіри від масових укусів і дії слини воші на шкіру;
- пігментація шкіри внаслідок тканинних крововиливів і запального процесу, спричиненого дією слини воші;
- розчіси на тілі, що призводять до виникнення вторинних шкірних захворювань — запалення шкіри, екземи.
Небезпечними також є платтяні воші, які, напившись крові дитини і утримуючись на її одязі та білизні, переносять збудників хвороб протягом тривалого часу.
Волосяна та одежна воші належать до одного роду і зовні дуже схожі за будовою, однак одежна воша більша ніж волосяна, її забарвлення світліше. Самці зазвичай дрібніші за самок. Живе платтяна воша у складках, швах білизни й одягу, де відкладає яйця, прикріплюючи їх до ворсинок тканини. Яйця можуть приклеюватися також до волосся на тілі людини.
Воші в усіх стадіях розвитку дуже чутливі до температури, зокрема зниження температури і висока вологість повітря погіршують їх життєздатність. За температури +13 °С воші живуть до семи днів, у воді залишаються живими до двох діб. Температура нижче +25 °С перешкоджає розвиткові яєць.
У разі дуже високої температури тіла у хворої на висипний тиф дитини воші переповзають на здорових, поширюючи захворювання.
Як запобігти педикульозу?
Найліпша профілактика педикульозу — запобігання появи вошей. Для цього необхідно суворо дотримуватися правил особистої гігієни:
- регулярно митися не рідше одного разу на 7-10 днів;
- змінювати натільну та постільну білизни в ці самі строки або після забруднення з подальшим пранням;
- регулярно стригтися і щоденно розчісувати волосся;
- систематично чистити верхній одяг;
- регулярно прибирати приміщення;
- утримувати в чистоті предмети побуту та меблі.
Батьки мають з раннього дитинства формувати у своїх дітей навички особистої гігієни. Крім того слід щоденно оглядати волосся та одяг дітей після повернення додому.
Якщо, незважаючи на заходи особистої гігієни, воші та гниди все ж з'явилися, їх необхідно знищити не лише на волоссі, а й на одязі, постільній білизні, особистих речах та в усіх приміщеннях, де перебував уражений педикульозом.
Як позбутися педикульозу?
Для боротьби з педикульозом застосовують хімічний, механічний та фізичний методи боротьби.
Дезінсекційні заходи (знищення вошей] можна провести самостійно. Варто зауважити, що під час придбання в аптеці протипедикульозних препаратів необхідно звертати увагу на вимоги інструкцій з їх застосування щодо виду педикульозу, віку ураженого тощо.
Під час обробки волосся і наступного їх промивання водою слід уникати потрапляння препарату в очі, рот і ніс.
Після використання протипедикульозних препаратів більшість яєць стають нежиттєздатними, проте деякі з них залишаються живими. Тому важливо провести їх повне знищення — видалити механічно живі яйця і воші та ті, що загинули. Для полегшення видалення вошей з волосся необхідно:
- змочити волосся розчином води та 5-10% столового оцту; зав'язати поліетиленовою хусткою і рушником;
- витримати 30 хвилин;
- промити волосся проточною водою;
- вичесати густим гребенем загиблих вошей та їхні яйця.
Для дітей молодше п'яти років або тих, у кого є алергічні захворювання, використання протипедикульозних препаратів не рекомендовано. Для видалення в них вошей застосовують лише механічний метод:
- миття тіла;
- вичісування вошей густим гребенем;
- стрижка та гоління.
Після вичісування або стрижки волосся збирають на папір і спалюють.
Зважаючи на те що волосяні воші можуть паразитувати не лише на волосяній частині голови, а й на інших частинах тіла, необхідно провести повне миття тіла, бажано з використанням миючих засобів, що мають протипедикульозні властивості.
Фізичними методами боротьби з вошами є чищення речей та їх обробка високою температурою. Яйце має щільну оболонку, яка захищає його від впливу різноманітних несприятливих чинників зовнішнього середовища. Отже, після прання білизну слід кип'ятити у 2%-вому розчині кальцинованої соди протягом 15 хвилин з моменту закипання, прасувати з обох боків, особливо шви та складки.
Дії медичної сестри у разі виявлення педикульозу в дошкільників
Відповідно до спільного наказу Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства освіти і науки України «Про удосконалення організації медичного обслуговування дітей у дошкільному навчальному закладі» від 30.08.2005 № 432/496 у разі виявлення педикульозу медичний працівник дошкільного закладу має:
- подати екстрене повідомлення про інфекційне захворювання за формою № 058/о до найближчого територіального лабораторного відділення Держсанепідемслужби
- зареєструвати випадок педикульозу (гнида жива, гнида суха, жива воша) в Журналі обліку інфекційних захворювань за формою № ОбО/о.